Słowniczek

KOD KRESKOWY

Kod kreskowy jest powszechnie używany w handlu i logistyce.

Obecnie każdy produkt sprzedawany z super- i hipermarkecie jest oznaczony kodem kreskowym. Nawet produkty ważone i pakowane na miejscu oznaczone są za jego pomocą. Kod kreskowy w szybki i prosty sposób jest drukowany przy wadze, a następnie odczytywany przy kasie.

W logistyce kod kreskowy ułatwia i przyśpiesza identyfikację towarów. Dzięki jego zastosowaniu wprowadzanie danych o ilości i rodzaju towaru można zautomatyzować. Szybka identyfikacja pozwala na sprawniejszą i bardziej niezawodną obsługę magazynu.

W przypadku firm spedycyjnych nadając niepowtarzalny kod każdej paczce łatwiej jest śledzić przesyłkę i kontrolować jej położenie w każdym kluczowym punkcie transportu.

Kod kreskowy zrewolucjonizował handel i logistykę. Używany jest w wielu sytuacjach związanych nie tylko w handlu, logistyce i spedycji, ale również np. w laboratoriach medycznych, przy inwentaryzacji środków trwałych itd. . .


RFID ETYKIETA RADIOWA

RFID to technologia przyszłości uznawana za następcę kodu kreskowego. Elektroniczna etykieta automatycznie i przede wszystkim zdalnie odczytywana w towaru umożliwi jeszcze sprawniejszą obsługę klientów w sklepie, sprawniejszą kontrolę w logistyce i spedycji.

W etykiecie znajduje się transponder w którym zapisane są dane. Przesyłanie danych jest aktywowane przez bramkę i odbywa się bezstykowo. Ponadto nie jest konieczny optyczny kontakt etykiety z czytnikiem. Cała komunikacja odbywa sie za pomocą fal radiowych.

Koszyki, które same będą obliczały wartość produktów włożonych do niego, a następnie umożliwią zapłatę za nie bez wyjmowania przy kasie na taśmę będzie możliwe dzięki zastosowaniu tej technologii.

Coraz częściej kontrola dostępu jest realizowana za pomocą RFID. Wielkimi zaletami w tym przypadku jest wygoda dla użytkownika, a przede wszystkim bezpieczeństwo jaką daje ta technologia.